Skąd się wziął pomysł na firmę o takim profilu?
Z Zachodu… Byłam 4 lata temu w okresie wakacyjnym w Stuttgarcie. U nas wtedy panowało bardzo wysokie bezrobocie. Pojechałam tam, żeby zarobić jakieś pieniądze. Miałam znajomą, która tam miała mieszkanie. Mogłam u niej zamieszkać za parę groszy. Zatrudniłam się w firmie, której siedziba była w Berlinie (to około 600 km od Stuttgartu). Cały nasz kontakt opierał się na mailu, skanach dokumentów i kontakcie telefonicznym.

W firmie pracowało wiele Polek, Ukrainek i Rosjanek oraz Czeszek. Dostawałam listę zleceń na maila i na telefon. Wybierałam z nich te, które są najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Miałam różnych klientów. Jedna Pani zamawiała sprzątanie mieszkania w każdy piątek. Spędzałam u niej 3 godziny, dwie godziny sprzątałam jej mieszkanie, a później godzinkę prasowałam koszule jej męża. Inna klientka to była młoda dziewczyna. Była u niej kilka razy, była w zaawansowanej ciąży i nie ze wszystkimi pracami porządkowymi dawała sobie radę. Inny Pan – wdowiec o kulach zamawiał sprzątanie, na co dwa tygodnie zawsze w sobotę raniutko. Ja jestem rannym ptaszkiem, więc chętnie przyjmowałam te zlecenia. Klienci jak już mnie poznali mieli możliwość wyboru osoby sprzątającej. Chyba mnie polubił, bo zawsze dzwonił dodatkowo do szefowej, żebym to ja przyszła. Był też młody chłopak. Pamiętam, że mieszkał na 4 – tym piętrze. U niego niewiele było sprzątania, był pedantyczny bardzo i sam sprzątał bardzo dokładnie, ale nie umiał prasować. Wcale się nie dziwię miał bardzo stare, zanieczyszczone żelazko. Wyczyściłam je dokładnie i wyprasowałam wszystko, o co prosił. Jedno z mieszkań musiałam posprzątać po imprezie. Piekarnik wymagał dokładnego czyszczenia, kilka razy musiałam schodzić ze śmieciami. Pamiętam,że tam bardzo ważna jest segregacja odpadów. Tam niedopuszczalne jest pomylenie kolorów worków i odpadów. Plastikowe butelki oddaje się do skupu. Sprzątałam także w firmie. To było nie za duże biuro projektowe w samym centrum Stuttgartu. Bardzo miła właścicielka. Zamawiała również przez stronę 3-4 godziny sprzątania w każdą środę po zamknięciu biura. Pamiętam, że późno stamtąd wracałam. Wszystkich klientów mile wspominam.


Wróciłam do kraju i pomyślałam, że u nas też można sprzątać u innych. Postanowiłam sprawdzić, czy jest popyt na tego typu usługi. Dałam kilka ogłoszeń na różnych portalach i szybko się okazało, że wielu ludzi nie ma czasu i sił sprzątać. Chętnie korzystają z usług osób,które zajmują się utrzymaniem porządku. Często dzwoni ktoś, kto chce umyć okna, posprzątać mieszkanie czy wyprasować koszule. Postanowiłam otworzyć firmę sprzątająca, kiedy zauważyłam, że są osoby, które będą moich usług potrzebować.

Ograniczyłam się na razie do usług na Śląsku ze względu na mój brak zaufania do ludzi. Nie chciałabym na chwilę obecną zatrudniać osób, których nie znam. Chce mieć pod kontrolą mój personel i jestem pewna,że pracują profesjonalnie. Rozszerzyłam za to zakres o mycie i sprzątanie grobów.

Opieka nad grobem to tez odpowiedzialna, wymagająca szacunku do zmarłych osób praca. Osoba która opiekuje się grobem naszych bliskich nie może być przypadkowa. Opiekuje się doraźnie kilkunastoma grobami od kilku lat. Dokładnie wiem jakie rodzina zmarłych ma oczekiwania. Wiem z jaką częstotliwością do mnie dzwonią, wiem jakie kwiaty lubią, wiem jakie znicze zamawiają. Wiem gdzie na którym cmentarzu jest kranik z wodą, gdzie potrzebna jest dodatkowa ziemia, gdzie grabie do liści a gdzie środek do zwalczania mrówek, to na cmentarz dojedzie w późniejszym terminie, a kto potrzebuje zniczy na 1 – go listopada, bo mieszka za daleko i dojechać nie może. Wiem dokładnie komu zależy, na tym, żeby na dzień mamy było czysto, a kto woli zadbać na rocznicę śmierci. Na cmentarzu są bardzo ważne dla nas osoby: rodzice, dziadkowie, synowie, córki. Dla wielu z nas bardzo ważne jest jak miejsce pochówku wygląda , ale nie wszyscy mają czas i siły, żeby to zrobić. My to rozumiemy i zrobimy to w Państwa imieniu z należytą starannością i szacunkiem.

Słowa kluczowe do artykułu:

Najnowesze wpisy na blogu

Informacje oraz porady dotyczące usług

Firma sprzątająca

Poznaj najczęściej zamawiane usługi porządkowe w ciągu roku. Czy Polacy równie często korzystają z firm sprzątających jak nasi sąsiedzi z zachodu oraz południa?